Tarihçe

DEMA MAKİNA İNŞAAT TAAHHÜT VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, sanayi tesisi kurulumları, depolama tankları, borulama, çelik konstrüksiyon, basınçlı kaplar, mekanik tesisat alanlarında çalışmaktadır.

DEMA Makina, 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu dört arkadaş tarafından kurulmuştur. Kamu sektöründe Türkiye Şişe Cam Sanayi, Milli Savunma Bakanlığı, Belediyeler, Merkez Bankası gibi kuruluşlara iş yapan DEMA, özel sektörde ise çimento, gübre, kireç sanayi, turizm, ulaşım gibi çok farklı alanlarda müşteri portföyüne sahip olmuştur.

Önceleri yukarıda belirtilen çeşitli sektörlerde mekanik ve çelik işleri yapan DEMA, zaman içinde ülkede petrol, petrokimya alanına yapılan yatırımların da artmasına bağlı olarak, faaliyetlerini daha çok bu sektörlerde yoğunlaştırmıştır. Tüpraş’la ilk kez 1994 yılında çalışmaya başlayan DEMA, o günden bu yana Tüpraş’ın tüm rafinerilerinde (Batman, Kırıkkale, İzmit, İzmir) çeşitli projeler hayata geçirmiştir.

Kurulduğu günden bu yana büyüyen, teknik bilgisini sürekli arttırarak uzmanlık alanlarını çeşitlendiren DEMA’nın insan gücü ve teknik olanaklar konusunda da grafiği aralıksız yükselişte olmuştur.  Şu an merkez ofisi İstanbul-Beşiktaş’ta bulunan DEMA’nın, Gebze-Dilovası bölgesinde 2012 yılından bu yana faaliyette olan bir fabrikası bulunmaktadır.

2012 Mart ayında faaliyete geçen, 6500 m2 kapalı alanlı yeni fabrikasında, sağlık, güvenlik, çevre ve kaliteden ödün vermeden sunduğu kesim, büküm, kaynak, test, kumlama, boya, ısıl işlemler hizmetleriyle DEMA, üretim alanında da eksiksiz bir çözüm ortağıdır.

Bugün DEMA ağırlıklı olarak aşağıdaki alanlarda faaliyet göstermektedir:

  • Depolama Tankları ve Basınçlı Kaplar (API Atmosferik Depolama Tankları, AWWA Depolama Tankları, Jet Yakıtı Depolama Tankları, Silolar)
  • Petrol Dolum Tesisleri (Tanker, Vagon
  • Çelik Konstrüksiyon (Çelik Binalar, Platformlar, Boru Taşıyıcı Sistemler)
  • Borulama (Yeraltı Borulama, Proses Borulaması, Tesis Dışı Borulama)
  • Mekanik İşler (Tesisat Donanım, Isı Eşanjörü İmalat-Montaj-Bakım)

Son dönemde DEMA’nın çalışmaları arasında özellikle petrol rafinerileri ve petrokimya tesislerinde yüklenilen anahtar teslim projeler öne çıkmaktadır. DEMA, bu alanda 25 yıla yaklaşan birikimi sayesinde mühendislik, tasarım, tedarik, üretim, montaj, test ve işletmeye alma faaliyetlerinin tümünü bünyesinde birleştirmiştir.

Son yıllarda yurtdışında çalışmaya yönelik adımlar atan DEMA, bugüne dek Kazakistan’da bilfiil bir inşaat projesi yürütmüş, Irak ve Azerbaycan’daki bazı sanayi tesisleri için üretim yapmıştır. Şu anda da Türkmenistan ve Libya'da enerji santrali projelerinde tasarım, imalat, montaj dahil anahtar teslim projeleri sürmektedir. 

Birikimine ve deneyimine güvenerek bu yöndeki arayışlarını sürdürmeyi planlayan Dema’nın üretim ve montaj projeleri için hedeflediği bölgeler Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Rusya, Orta Asya ve Kuzey Afrika ülkeleridir.